O Simonie Kossak dowiedziałam się czytając książkę Anny Kamińskiej „Białowieża szeptem” Potem przeczytałam „Sagę Puszczy Białowieskiej” Simony Kossak.
Ostatnio w moje ręce trafiły „Trzy żywioły”.

Simona Kosak to biolożka, leśniczka, profesorka, która mieszkała w starej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej ponad 30 lat. Była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka.
Z racji tego, że mieszkała w Puszczy tak długo, można powiedzieć, że znała ją na wylot. Warto wspomnieć, że była pomysłodawczynią unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów.

Los przyrody nie był jej obojętny, obcowała z nią na co dzień. Szanowała prawa przyrody i bolało ją, kiedy widziała, jak ludzie niszczą ten dar.

W książce opisuje trzy żywioły: ziemię, wodę i powietrze. Do każdego z nich przypisała nastepujące zwierzęta:

Ziemia: wilk, jeleń, niedźwiedź, borsuk, żubr, mrówka

Powietrze: kowalik, raniuszek, mysikrólik, czajka, słowik, dudek, kraska, muchołówka, żołna, zimorodek, jerzyk, wilga, jaskółka, zięba, bocian, bielik, wróbel, świerszczak, nietoperz, pszczoła, szerszeń, komar, motyl

Woda: bóbr, wydra, foka, morświn, mięczaki, meduza, ośmiornica, morszczyn, dorsz, szczupak, karp, rekin, zaskroniec, żaba.

 

Książka jest zbiorem ciekawostek o tych zwierzętach, bo niektóre, choć znane, to mocno mogą zaskoczyć swoimi umiejętnościami. O tym nie zawsze mówi się na lekcji biologii.
Na przykład autorka rozwiewa mity na temat wilków, które budzą często niechęć. Na temat wilków czytałam sporo książek, które znajdziecie w Książkowych inspiracjach na moim blogu. Warto poznać zwyczaje tych zwierząt a nie bazować tylko na opowieściach budzących grozę z wilkami w roli głównej. Zastanawia mnie skąd wzięło się powiedzenie „człowiek człowiekowi wilkiem”…. ? O tym pisze Simona Kossak.

Każda z opowieści była dla mnie ciekawa, ale chyba najbardziej urzekły mnie opisy jak ptaki budują swe gniazda – z jaką dokładnością, jakie mają podziały ról!

Niesamowita była też opowieść o mrówkach – to jest dopiero fascynujący świat. Tu akurat powiedzenie „pracowity jak mrówka” znajduje sens 😊
I taka ciekawostka:

„Mrówka robotnica jest równa jednej milionowej części człowieka. Gdyby postawić na jednej szali człowieka, to dla równowagi na drugiej trzeba by postawić aż milion mrówek. Choć jedna mrówka waży od jednego do pięciu miligramów, to wszystkie mrówki zamieszkujące kule ziemską są cięższe od wszystkich ludzi z całej kuli ziemskiej.”

Simona Kossak przedstawia także fascynujący świat nietoperzy. Bo przecież coś o nich wiemy, ale w książce możemy przeczytać o tym, jak ćmy wykombinowały sposób, aby nie zostać upolowaną przez nietoperza 😉

No i jeszcze chciałam wspomnieć o bobrze, którego życiową pasją jest działalność inżynierska – celem jest doprowadzanie środowiska do ideału. Dobrze by było gdyby człowiek skorzystał z mądrości bobrów. Tu także dowiadujemy się, dlaczego czasem mówi się „płacze jak bóbr”.

Naprawdę mnóstwo w tej książce ciekawostek. Przede wszystkim ważne jest dla mnie, że napisane przez osobę, która nie tylko wyczytała coś w „mądrych” księgach, ale na co dzień obcowała z naturą, nie bazowała tylko na teorii, ale przede wszystkim na praktyce.
Książka mogłaby być idealnym podręcznikiem w szkole – ciekawym a nie nudnym.
Tak powinno przedstawiać się życie zwierząt, roślin, wykorzystując przykłady życiowe i łamiąc powszechnie obowiązujące schematy.

„Ziemia, woda, powietrze. Trzy decydujące żywioły. Bez choćby jednego życie zamiera. Mimo, że każdy z nich to odrębny świat, wszystkie się przenikają i razem stanowią tajemnicę.”